Technologie mobilne i lokalizacyjne

Analiza i statystyki rynku nie pozostawiają złudzeń. Technologie mobilne w połączeniu z technikami lokalizacyjnymi i wirtualną społecznością stanowią przyszłość Internetu.

O ile w Polsce traktowane są jeszcze jak niezrozumiałe innowacje, zdobywają coraz większą popularność na świecie. Coraz częściej na telefonach komórkowych pojawiają się: społeczności wirtualnych przewodników i recenzentów, gry lokalizacyjne, aplikacje użytkowe.

Usługi te doskonale wpisują się w ogólnoświatowy trend „Right here! Right now!” (Tu i teraz!). Będąc poza domem interesują nas tylko te miejsca, które są najbliżej, oraz te, z których możemy skorzystać w danej chwili.

Dzięki inwestowaniu w mobilność i techniki lokalizowania możemy zachować ten trend i dostosować nasze usługi do wymagań użytkowników XXI wieku.

PUSH API dostępne dla Androidowych aplikacji

Autor: Maciej Marczewski czwartek, 27 maja 2010
Kolejna ciekawostka dla wszystkich zainteresowanych programowaniem, a także korzystaniem z aplikacji na Androidzie.

Już dzisiaj udostępniono informacje na temat protokołów komunikacji Chmura Google -> aplikacja Android - Android Cloud to Device Messaging (C2DM), o czym pisałem w relacji z nowości w Android 2.2.. Dzięki nim każdy developer aplikacji na Android ma możliwość tworzenia aplikacji korzystających z danych w technologii PUSH. (dokładnie tak jak działa usługa Email w BlackBerry).

Jeśli tylko istnieją nowe dane do wysłania do aplikacji z naszego serwisu, wysyłamy te dane do chmury Google, a chmura Google z kolei wysyła je w tej samej chwili do naszej aplikacji. Dzięki temu nie musimy martwić się o odpytywanie cykliczne naszego serwera, dane zawsze trafią do naszej aplikacji, wtedy kiedy jest dostępna aktualizacja.

Daje to nam nieskończone możliwości - choćby zbliżenie biznesowych funkcjonalności telefonów Androida z główną zaletą telefonów BlackBerry. Jest to już tylko kwestią czasu, kiedy pojawi się wersja klienta pocztowego na Android obsługującego technologię PUSH.

Co ważne, nasza aplikacja nie musi być włączona, aby odbierać wiadomości z serwera Google. Za każdym razem, gdy nowa wiadomość przyjdzie na telefon z Androidem, może ona zostać wybudzona, a także w systemie pokaże się odpowiedni alert o dostępnej nowej wiadomości.

Już widzę wysyp ciekawych pomysłów na wykorzystanie tej funkcjonalności. W zasadzie to każda istniejąca aplikacja może z niej korzystać w ciekawy sposób.

A teraz zejdźmy w końcu na ziemię. Oczywiście, jak to w przypadku Google bywa nie obyło się bez ograniczeń:
- usługa dostępna będzie tylko dla Androida > 2.2
- wymagana jest zainstalowana aplikacja Market w telefonie (niby nic, ale jednak)
- wymaga skonfigurowanego konta Google na telefonie
- wymaga zarejestrowania się developera aplikacji w usłudze C2DM
- służy tylko do przesyłania powiadomień o nowym kontencie, a nie wielu MB - limit 1024 bajtów wiadomości (wiadomość składająca się z danych typu klucz=wartość)
- Google ogranicza w sobie tylko znany sposób liczbę powiadomień jakie możemy wysyłać do chmury, jak i liczbę, którą możemy wysyłać do konkretnego użytkownika. W dokumentacji nie ma nic na temat tych wielkości póki co.

No cóż, mimo ograniczeń (nie powysyłamy sobie filmików do naszych aplikacji) to i tak jest to przełomowa jak dla tej platformy funkcjonalność. Chyba nawet BB nie udostępnia developerom takiej usługi (jeśli się mylę, to poprawcie mnie), co daje znów przewagę Androidowi nad innymi systemami.

Czekam z niecierpliwością na aktualizację mojego telefonu do OS 2.2 i na pierwsze aplikacje wykorzystujące tę technologię.


Źródła:
Android Cloud To Device Messaging
C2DM API

0 komentarze

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Translate My Blog

Certyfikaty


Google Qualifed
Javascript Maps API
Developer

12/2009

Na moim blogu podróżniczym

Obserwatorzy