Technologie mobilne i lokalizacyjne

Analiza i statystyki rynku nie pozostawiają złudzeń. Technologie mobilne w połączeniu z technikami lokalizacyjnymi i wirtualną społecznością stanowią przyszłość Internetu.

O ile w Polsce traktowane są jeszcze jak niezrozumiałe innowacje, zdobywają coraz większą popularność na świecie. Coraz częściej na telefonach komórkowych pojawiają się: społeczności wirtualnych przewodników i recenzentów, gry lokalizacyjne, aplikacje użytkowe.

Usługi te doskonale wpisują się w ogólnoświatowy trend „Right here! Right now!” (Tu i teraz!). Będąc poza domem interesują nas tylko te miejsca, które są najbliżej, oraz te, z których możemy skorzystać w danej chwili.

Dzięki inwestowaniu w mobilność i techniki lokalizowania możemy zachować ten trend i dostosować nasze usługi do wymagań użytkowników XXI wieku.

Dwa numery telefonu, jedna karta SIM

Autor: Maciej Marczewski piątek, 28 maja 2010
Ostatnią sporą popularnością cieszą się telefony z dwiema kartami SIM. Coraz więcej producentów widzi potencjał w tego typu rozwiązaniach i rozpoczyna produkcje takich telefonów z lepszym lub gorszym skutkiem (vide przodujący i promujący tę usługę myPhone, ale też Samsung, czy HTC).

Co więcej, coraz to więcej klientów widzi zaletę takiego rozwiązania. Mamy jeden numer dla rodziny, drugi dla współpracowników. Jeden dla żony, drugi dla kolegów ;) Dwa numery, ale za to w kieszeni tylko jeden telefon.

Musimy w takim rozwiązaniu jednak pożegnać się z najbardziej zaawansowanymi telefonami z pierwszych miejsc podium popularności. Musimy wybierać - albo mamy telefon, który nam się podoba i o którym marzymy i dobieramy sobie zwykły drugi, albo wybieramy ten na dwie karty SIM, który niekoniecznie będzie tak wspaniały.

Rozwiązań na implementacje podwójnej SIM było już kilka, teraz dopiero po licznych testach udało się niektórym producentom wypracować model akceptowalny przez większość użytkowników. A problemów było sporo, bo jak na przykład:

- wybrać z którego numeru mamy dzwonić, skoro mamy dwa w jednym telefonie ? zrobić dwa przyciski zielonej słuchawki, czy robić to automatycznie ?

- co zrobić, gdy rozmawiamy z jednego numeru, a na drugi akurat ktoś dzwoni ?

- co, gdy są w różnych sieciach?

- gdzie zamontować drugą antenę i jak zrobić, aby nie ważył on zbyt wiele ?

Z tego co pamiętam, to pierwsze modele Made In China były o tyle absurdalne, że wymagały wyłączenia komórki, aby skorzystać z drugiego numeru. Teraz, prawie po 4 latach jest już to bardziej zautomatyzowane i user friendly, jednak niektóre modele nadal pozostawiają wiele do życzenia.

Skoro tak wiele trudu kosztowało stworzenie idealnego modelu telefonu na 2 karty SIM, to szkoda, że tak późno wpadliśmy na realizację pomysłu, do którego ten cały wpis dąży.

Skoro są problemy w obsłudze 2 kart SIM w jednym telefonie, to dlaczego nie zrobić obsługi 2 numerów po stronie operatorów sieci ?

I voilla ! Mamy idealne rozwiązanie. To operatorzy mogą ponieść koszty integracji 2 numerów w jednym telefonie i zaproponować to jako usługę sieciową. Z tego co jeszcze z tych zagadnień pamiętam i co jeszcze jestem w stanie sobie wyobrazić, to nie jest to aż tak trudne do wykonania w infrastrukturze sieciowej. Większość pracy zapewne wykonane zostanie przez odpowiednie przeprogramowanie central i rejestrów sieciowych.Koszt wykonania tego po stronie operatora jest relatywnie niski w porównaniu do profitów jakie może z tego czerpać.

Niemożliwa do zrealizowania bajka ? Niekoniecznie.
Właśnie natknąłem się na opis właśnie takiej usługi i to funkcjonującej w Polsce. Co więcej, testuje już ją 2 polskich operatorów.

Play - Xtra Numer
Usługa ta umożliwia stworzenie dodatkowego numeru telefonu (póki co na 2 tygodnie), który możemy podawać osobom, którym nie chcemy zdradzać naszego prawdziwego numeru. Osoba taka dzwoniąc na numer dodatkowy, będzie w sposób dla niej niewidoczny automatycznie przekierowywana na nasz prawdziwy numer.
Co prawda, dociekliwi zauważyli, że usługa jest w fazie testów i do prawdziwego zachowania prywatności numeru jeszcze trochę jej brakuje. Gdy dzwoniąc na nasz drugi numer będziemy akurat poza siecią, to po ponownym zalogowaniu się w sieci, osoba dzwoniąca dostanie informację o tym, że może już do nas zadzwonić. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie dostawała w treści naszego prawdziwego numeru, zamiast tego, który jej podaliśmy :)

Orange - Ekstra Numer
Orange poszło o krok dalej. Oprócz wygenerowania dodatkowego numeru, na który mogą do nas dzwonić, my możemy też z tego numeru wykonywać połączenia głosowe, łączyć się z Internetem, wysyłać SMSy i korzystać z wszystkich promocji, jakie są w ofercie drugiego numeru.

Za pomocą krótkich kodów możemy zdecydować, z którego numeru chcemy teraz dzwonić.Numer póki co dostępny jest przez 7 dni, w taryfie Orange POP. Aby wykonywać połączenia, trzeba go doładować.

---

Jak dla mnie rozwiązanie idealne. Pozostawiam swój ulubiony telefon, a mam dwa numery.

Przykładowo: mam kartę SIM w taryfie Orange Free, gdzie rozmowy są drogie, ale za to Internet tani. Aktywuje sobie drugi numer, z którego mogę dzwonić, środki przelewam z jednego konta na drugie i mam w ten sposób taryfę prawie idealną - tani Internet i tanie rozmowy na kartę. Ciekaw jestem tylko czy Orange nie zabezpieczy tego jakoś :)

Trzymam kciuki za testy i zagoszczenie tej oferty na stałe w naszych sieciach.

Pozostaje tylko jeszcze jedno pytanie: Czy to oznacza koniec telefonów na dwie karty SIM ?

Źródła:
Play - Xtra Wpadka
Orange  - testy usługi Ekstra Numer

5 komentarze

  1. Anonimowy
    pisze...
  2. ale nadal brakuje dobego rozwiązania na osobny numer prywatny i osobny numer służbowy z którym sami niewiele możemy zrobić

     
  3. test
    pisze...
  4. próba dodania komentarza za pomocą Nazwa/adres URL wysypuje się czasami - error 404 czy jakoś tak

     
  5. waldiwaldi pisze...
  6. telefony na dwie karty dopiero się rozwijają. Sam taki posiadam od prawie roku - Samsung D780. I choć nie ma niektórych bajerów, to na dzień dzisiejszy nie zamieniłbym go na te wybajerzone. Samsung był pierwszą firmą która wprowadziła oficjalnie telefon na dwie karty SIM na rynek dla klientów indywidualnych - D880, potem D780 jako poprawiona wersja. Obecnie Samsung ma w swojej ofercie 12 modeli z DUAL SIM. Moje D780 na ten moment w zupełności mi wystarcza, w sumie nie ma się do niczego czepnąć.
    Jedyny mankament telefonów DUAL SIM, to taki, że są one w technologii GSM, UMTS odważyła się wprowadzić tylko firma ACER w modelu DX900 i jest to telefon rewelacyjny. Myślę że UMTS w takich telefonach na dzień dzisiejszy jest dużą barierą dla firm komórkowych. Przełamanie tego rozwiąże worek z telefonami DUAL SIM.
    A co do pytania autora artykułu: Czy to oznacza koniec telefonów na dwie karty SIM? śmiem stwierdzić że autor nie orientuje się w rynku. Właśnie teraz jest początek rozwoju tego typu telefonów. W ostatnich dwóch miesiącach DUAL SIM wprowadziła pierwszy telefon LG, Philips oraz Nokia (były oczywiście już pare lat temu np Nokie z Dual SIM, ale to były chińskie podróbki telefonów Nokia z nazwą identycznie wyglądającą Nokla). Póki co firma HTC też nie ma żadnego telefonu gdzie można włozyć dwie karty do telefonu. A co do fimry myPhone, ma ona w ofercie modele z DUAL SIM, jednakże firma jak firma, bardziej zabawkowe i nic nie mające związku z jakością. Takie zabawki dla nastolatków 12-15 lat. Oszczędzę więcej słów co do tej firmy.
    Usługi jakie wprowadzają operatorzy co do tego dodatkowego numeru na pare dni tylko poszerzają możliwość że można mieć tak na prawdę 3 a nawet 4 numery w telefonie. W obecnych czasach duża część społeczeństwa ma już po 2 numery telefonów, nawet i po 3 karty sim. Więc ten rynek to duży kawałek tortu dla firm komórkowych.

     
  7. Maciej Marczewski pisze...
  8. @waldiwaldi - dzięki za konstruktywny komentarz. Moje pytanie pod koniec wpisu było raczej próbą prowokacyjnego nawiązania dialogu :) Poza tym, spójrz na to z innej strony. Firmy nagle się obudziły i powoli następuje wysyp tego typu telefonów na rynku (wczoraj czytałem, że Nokia wprowadzi tanie telefony C1, C2 z dualSIM w 4Q 2010 r.) ale nie oznacza to, że te telefony się utrzymają u nas. Producenci telefonów, wiedząc, że (hipotetycznie) w większości państw jest możliwość aktywowania drugiego numeru na tej samej karcie, mogą stwierdzić, że nie opłaca im się inwestowanie w technologię DualSIM, która jest kłopotliwa i wymaga nakładów finansowych i zaniechać takich działań. Jak dla mnie całkiem realne w przyszłości. Owszem ekspertem z rynku telefonów nie jestem, znam się tylko hobbistycznie i z doskoku. Jednak pamiętam dobrze, że Samsung był nie pierwszą firmą, która wprowadziła DualSIM, lecz pierwszą firmą, która zaczęła intensywnie takie rozwiązanie reklamować. Wcześniej byli chińczycy, WND, czy inni mniejsi producenci. Jeśli chodzi o myPhone to nie uważam tej firmy jako wyznacznik, jednak spotkałem się z osobą, która używa tego telefonu do pracy i jest zadowolona. :) Rynek DualSIM jest dość spory do zagospodarowania, jednak pytanie mimo wszystko pozostawiam, czy przypadkiem operatorzy nie pomieszają szyków producentom intensywnie reklamując możliwość aktywowania usługi drugiego numeru na stałe? Z drugiej strony zawsze zostanie zasada, że skoro konkurencja to ma, to mimo, że nam się to nie będzie opłacać, to my też będziemy chcieli to mieć.

     
  9. Axel pisze...
  10. najlepiej by było gdyby kupić czystą kartę sim sklonować do niej dwie karty z numerem które mamy i korzystać z tej jednej sim mając na niej dwie sieci.

    ale chyba tak sie nie da ;/

     

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Translate My Blog

Certyfikaty


Google Qualifed
Javascript Maps API
Developer

12/2009

Na moim blogu podróżniczym

Obserwatorzy