Technologie mobilne i lokalizacyjne

Analiza i statystyki rynku nie pozostawiają złudzeń. Technologie mobilne w połączeniu z technikami lokalizacyjnymi i wirtualną społecznością stanowią przyszłość Internetu.

O ile w Polsce traktowane są jeszcze jak niezrozumiałe innowacje, zdobywają coraz większą popularność na świecie. Coraz częściej na telefonach komórkowych pojawiają się: społeczności wirtualnych przewodników i recenzentów, gry lokalizacyjne, aplikacje użytkowe.

Usługi te doskonale wpisują się w ogólnoświatowy trend „Right here! Right now!” (Tu i teraz!). Będąc poza domem interesują nas tylko te miejsca, które są najbliżej, oraz te, z których możemy skorzystać w danej chwili.

Dzięki inwestowaniu w mobilność i techniki lokalizowania możemy zachować ten trend i dostosować nasze usługi do wymagań użytkowników XXI wieku.

Jak bezpiecznie kupować i płacić w Android Market ?

Autor: Maciej Marczewski wtorek, 28 grudnia 2010
Aby kupić aplikację, lub grę w Android Market musimy podać dane naszej karty kredytowej. Większość z nas, po dotarciu do tego kroku zapewne rezygnuje z kupna obawiając się o swoje pieniądze.

Jak się okazuje istnieje na to sposób.
android market i karta internetowa
Nie musimy podawać danych naszej głównej karty kredytowej. Wystarczy, że założymy dodatkową Kartę Internetową i podamy jej numery.

Jak się okazało, kupno aplikacji przy użyciu Karty Internetowej jest bardzo proste, realizowane w całości przy użyciu telefonu i w pełni bezpieczne.


Płatność realizowana jest poprzez usługę Google Checkout, która od niedawna jest dostępna w Polsce. Test przeprowadziłem bez wcześniejszej konfiguracji usługi.

Jeśli nie wiesz czym jest Karta Internetowa i jak można ją wykorzystać przeczytaj najpierw wpis o zaletach posiadania Karty Internetowej.

Wpis ten został zainspirowany testami Karty Internetowej, które wykonałem dla Banku Zachodniego WBK.

Co kupimy? 


Do przeprowadzenia przykładowej transakcji w Android Market wybrałem niewątpliwie jedną z najlepszych aplikacji użytkowych na Androida: News Rob.
newsrob logo
Jest to aplikacja, której używam niemal codziennie. Służy ona do odczytywania wiadomości z czytnika RSS Google.

NewsRob - najlepszy czytnik RSS w Android Market

W sklepie Android Market dostępna jest też w pełni funkcjonalna wersja darmowa – jeśli ktoś jeszcze nie korzystał, to polecam. Po poznaniu jej UI, korzystanie z niej jest bajecznie proste. Wersja płatna wprowadza kilka udogodnień i usuwa reklamy.
Cieszę się, że mogłem wykorzystać ten test do wsparcia twórcy tej aplikacji :)

Ze względu na to, że na moim telefonie nie posiadam polskiego języka, wszystkie zrzuty ekranu będą w języku angielskim. Mniemam, że na polskich telefonach zmienią się tylko teksty, a wygląd UI pozostanie taki sam.

Niestety do czasu wykonania testu nie doczekałem się aktualizacji aplikacji sklepu Android  w moim telefonie. Zrzuty ekranowe przedstawiają więc starą wersję aplikacji dostępowej - o ile widok informacji o wybranej aplikacji zmienił się nie do poznania, to sam mechanizm płatności i sposób kupowania nie zmienił się. Można więc spokojnie polegać na przedstawionych poniżej schematach.

Pod koniec wpisu przedstawię kilka zrzutów z nowej wersji marketu (jak na złość po 2 dniach po wykonaniu testu ujrzałem nowe oblicze sklepu).

Krok 1. Wyszukujemy aplikację w sklepie


Otwieramy aplikację sklepu na naszym telefonie i w wyszukiwarce wpisujemy nazwę aplikacji, którą chcemy kupić – podczas mojego testu wpisałem „newsrob”.

NewsRob - w Android MarketNewsRob - w Android Market

Jak widać w sklepie znajdują się 2 wersje: darmowa i płatna (NewsRob Pro).

Warto przy tej okazji zwrócić uwagę, że Android Market automatycznie przelicza ceny na polską walutę. Stąd do zapłaty mam dzisiejszego dnia 19,89 zł.

Przechodzimy więc do informacji o płatnej wersji NewsRob Pro.

NewsRob - w Android Market

W opisie możemy przeczytać, że przed instalacją wersji Pro należy mieć wgraną wersję darmową. Ja używałem jej już od dawna, więc mogłem od razu przejść do kolejnego etapu.

Krok 2. Wybranie metody płatności

Aby kupić wybraną aplikację, na ekranie opisu należy skorzystać z opcji „Buy”/”Kup”

Na ekranie telefonu pokaże się nam informacja zbiorcza na temat ceny aplikacji, oraz wyboru metody płatności. W czasie testu, Android Market umożliwiał tylko i wyłącznie płatności kartami kredytowymi. W przyszłości zapewne dojdzie opcja dołączenia płatności do rachunku od operatora komórkowego. (tydzień temu pojawiła się informacja, że opcja taka jest już dostępna dla abonentów sieci AT&T w USA).

kupowanie aplikacji w Android Market

Jeśli dokonywaliśmy już wcześniej jakichkolwiek płatności za pomocą usługi Google Checkout, w liście rozwijanej pojawią się nasze zdefiniowane wcześniej karty kredytowe. Jeśli widoczna jest tam nasza karta internetowa, możemy ją wybrać i automatycznie przejść do kroku 3.

Wszyscy Ci, którzy pierwszy raz korzystają z płatności Google, muszą przejść procedurę aktywacji konta i dodać swoją kartę internetową. (patrz krok 2a)

Krok 2a. Dodanie karty płatniczej do usługi Google Checkout

Aby skonfigurować metodą płatności klikamy na listę „Select payment method”/”Wybierz metodę płatności” i wybieramy z niej jedyną możliwą opcję „Use a credit card”/”Użyj karty kredytowej”.

Android Market - metody płatności

Po wybraniu opcji, automatycznie przenosi nas do ekranu, w którym musimy uzupełnić dane z naszej karty internetowej. Dane te wypełniamy tylko raz. Przy kolejnych płatnościach, będą one automatycznie uzupełniane.

Android Market - dane karty kredytowejAndroid Market - dane karty kredytowej

W odpowiednich polach uzupełniamy numer karty, datę ważności, numer CVC (otrzymany w wiadomości SMS po rejestracji karty w serwisie kartainternetowa.pl) oraz opis karty (ja wpisałem moje imię i nazwisko).

Ze względów bezpieczeństwa, danych tych nie znajdziemy w serwisie WWW Karty Internetowej. Dane o Karcie możemy odczytać tylko z potwierdzenia rejestracji karty internetowej – ja mam je w postaci dokumentu PDF. Sposób odczytu danych z tego dokumentu widoczny jest na poniższym obrazku:
Karta Internetowa BZ WBK - potwierdzenie założenia karty
Oprócz danych z karty konieczne jest też podanie danych do fakturowania (Billing adress). Musimy tu podać adres zamieszkania, oraz nasz numer telefonu – do weryfikacji transakcji i w przypadku jakichkolwiek problemów. (warto tu pamiętać, że numer powinien być poprzedzony prefixem +48 ).

Po wpisaniu danych wybieramy opcję „Save”/”Zapisz” na dole ekranu. Po chwili pokaże się informacja o zapisywaniu danych naszej karty kredytowej, oraz regulamin do zaakceptowania.
Jak zwykle w takich przypadkach, jedyne co nam zostaje, to zaakceptować ten regulamin („Accept”/”Zgadzam się”).

Warunki usługi Google Checkout

Po zaakceptowaniu regulaminu, na ekranie telefonu ukaże się nam ponownie ekran z informacjami o transakcji, jednak tym razem w liście rozwijanej pojawia się nasza karta VISA.

Krok 3. Dokonujemy płatności


Aby skończyć transakcję i dokonać płatności, na ekranie podsumowującym nasze zakupy, wybieramy z listy wcześniej skonfigurowaną kartę internetową oraz opcję „Buy now”/”Kup teraz”.

Android Market - wybór metody płatności

Po chwili na ekranie telefonu pojawi się informacja o autoryzowaniu transakcji.

Android Market - autoryzacja płatności

Po zakończeniu procesu sprawdzania karty, zakupiona aplikacja zostanie pobrana i zainstalowana automatycznie na naszym telefonie.

NewsRob - automatyczne pobieranie

Na naszej skrzynce gmail powinno pojawić się także potwierdzenie zakupu.

Android Market - mail potwierdzenie transakcji

Na potwierdzenie dokonania zakupu można jeszcze otworzyć wersję Pro aplikacji z marketu. Na ekranie telefonu pokaże się optymistyczny komunikat:

NewsRob - podziękowanie za kupno aplikacji

Aby uruchomić pełną wersję NewsRoba klikamy na tą samą ikonę, którą uruchamialiśmy wersję bezpłatną. Dzięki zakupowi zainstalowana wersja ma teraz odblokowane dodatkowe funkcje (m.in. tryb nocny, widget z liczbą nieprzeczytanych wiadomości, brak reklam).

---

Przy kupowaniu kolejnej aplikacji przedstawiony powyżej proces znacznie nam się skraca. Omijamy przede wszystkim najbardziej czasochłonny krok 2a konfiguracji Karty Internetowej.

Raz wprowadzona Karta będzie widoczna później w liście rozwijanej na ekranie wybierania płatności.
Wystarczy tylko potwierdzić, że chcemy zapłacić daną Kartą, a proces płatności zostanie automatycznie rozpoczęty i po kilku chwilach aplikacja znajdzie się na naszych telefonie.

Wszystkie dane dotyczące Naszej Karty Internetowej zapisywane są w usłudze Google Checkout, w której możemy zarządzać naszymi Kartami i przeglądać historię transakcji.Wystarczy zalogować się do usługi na jej stronie WWW za pomocą naszego konta Google.

Dzięki integracji z Google Checkout, w prosty sposób możemy wykorzystywać kilka kart płatniczych - odpowiednią kartę wybieramy z listy rozwijanej. (nie znalazłem takiej opcji w sklepach AppStore i OviStore - możemy w nich używać tylko jednej karty płatnicznej).

---

Jak widać, płatność Kartą Internetową BZ WBK przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku zwykłej Karty Kredytowej. Warto tylko pamiętać gdzie zapisane są dane naszej Karty do autoryzacji płatności.

Dzięki Karcie Internetowej możemy kupować aplikacje i gry w Android Market nie martwiąc się podawaniem danych naszej głównej Karty Kredytowej. Dzięki doładowywaniu Karty Internetowej możemy wydać tylko tyle, ile przelejemy na naszą konto Karty. Nie ma więc obawy, że przez przypadek ubędzie nam z konta więcej pieniędzy.

---

Mam przy okazji jeszcze jedno spostrzeżenie.

W czasie, gdy testowałem Kartę Internetową bardzo długo trwało księgowanie płatności. Informacja o przeprowadzonych transakcjach pojawiają się w historii Karty na stronie kartainternetowa.pl średnio dopiero po 3 dniach roboczych. Nie wiem na ile ma to związek z tym, że płatność była realizowana za oceanem i w Euro.

W międzyczasie zmienił się kurs dolara, przez co zmieniła się też kwota, jaka została pobrana z mojej Karty. Zamiast 19,89 zł pobrano 20,40 zł. Tym razem różnica niewielka, jednak przy większych płatnościach mogłoby się okazać, że nie wystarczyłoby nam środków na koncie.

Warto o tym pamiętać.

---

Tak jak zaznaczyłem na początku wpisu, po 2 dniach po zakończeniu testu w moim telefonie pojawiła się nowa wersja aplikacji Android Marketu. Sklep wygląda teraz nowocześniej i bardziej atrakcyjnie.

Sposób realizacji zakupów, poza nowocześniejszym wyglądem sklepu nie zmienił się.

Wykorzystałem przy okazji świąteczne wyprzedaże w Android Market. Zakupiłem 2 gry Electronic Arts: Need For Speed Shift i The Sims 3. W promocji kosztowały tego dnia po 3.05 zł :).

nowy android market - kupno aplikacji
nowy android market - kupno aplikacji
nowy android market - kupno aplikacji
nowy android market - kupno aplikacji
nowy android market - kupno aplikacji

Po wybraniu przycisku z ceną pojawia się informacja na temat pozwoleń, których wymaga aplikacja. Informacja ta pokazywana jest w layoucie sklepu.

nowy android market - pozwolenia aplikacji

Po zatwierdzeniu pozwoleń przyciskiem OK pojawia się znany z poprzedniej wersji Android Marketu ekran wyboru karty płatniczej.

nowy android market - płatność kartą internetową

Jak widać, sposób kupowania aplikacji w nowym Android Markecie nie zmienił się. Dostaliśmy jedynie ciekawszy i nowocześniejszy wygląd aplikacji.

1 Responses to Jak bezpiecznie kupować i płacić w Android Market ?

  1. Terminale płatnicze Wrocław pisze...
  2. Ustawić podawanie hasła podczas każdej płatności.

     

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Translate My Blog

Certyfikaty


Google Qualifed
Javascript Maps API
Developer

12/2009

Na moim blogu podróżniczym

Obserwatorzy