Technologie mobilne i lokalizacyjne

Analiza i statystyki rynku nie pozostawiają złudzeń. Technologie mobilne w połączeniu z technikami lokalizacyjnymi i wirtualną społecznością stanowią przyszłość Internetu.

O ile w Polsce traktowane są jeszcze jak niezrozumiałe innowacje, zdobywają coraz większą popularność na świecie. Coraz częściej na telefonach komórkowych pojawiają się: społeczności wirtualnych przewodników i recenzentów, gry lokalizacyjne, aplikacje użytkowe.

Usługi te doskonale wpisują się w ogólnoświatowy trend „Right here! Right now!” (Tu i teraz!). Będąc poza domem interesują nas tylko te miejsca, które są najbliżej, oraz te, z których możemy skorzystać w danej chwili.

Dzięki inwestowaniu w mobilność i techniki lokalizowania możemy zachować ten trend i dostosować nasze usługi do wymagań użytkowników XXI wieku.

Moja przygoda z instalacją OviStore na Nokia N95

Autor: Maciej Marczewski sobota, 5 lutego 2011
Przygotowując się do kolejnego wpisu z serii mobilnych płatności w sklepach z aplikacjami  podjąłem się (jak się okazało) karkołomnego zadania reaktywacji mojej starej, niezastąpionej Nokii N95.

Jako że dotarłem do informacji, że sklep Ovi wspiera ten telefon, chciałem sprawdzić czy da się i jak przyjemne jest korzystanie ze sklepu na telefonie bez dotykowego ekranu i z dość topornym interfejsem Symbiana S60. Przesiadkę z telefonu z Androidem do poczciwej Nokii przypłaciłem lekkim bólem głowy.

ovi store na n95

Jako, że telefon leżał już od dłuższego czasu w szafie, trzeba było go trochę odświeżyć – zarówno jego oprogramowanie, jak i moją pamięć dotyczącą korzystania z telefonów z Symbianem.

Przypomniały mi się stare czasy, kiedy to zainstalowanie jednej aplikacji wiązało się ze żmudnym wyszukiwaniem kompatybilnego oprogramowania.

Ale po kolei…



Podejście nr 1.

Tak więc miałem telefon, w którym nie było zainstalowanego sklepu z aplikacjami. Przyzwyczajony do nowoczesnych telefonów, stwierdziłem, że na pewno powinno dać się to zrobić z poziomu PC.

Włączyłem zainstalowany niegdyś program Nokia PC Suite do synchronizacji telefonu z komputerem.

nokia pc suite logo

Podłączyłem telefon i ku mojej uciesze w programie, wśród dostępnych ikonek pojawiła się ikonka OVI. Po kliknięciu na nią rozpoczęło się ściąganie bibliotek.

Niestety po ich ściągnięciu i przy próbie wgrania na telefon pokazywał się błąd.

Raz, drugi, trzeci… (żeby było śmieszniej, za każdym razem paczka ściągała się od początku).

Zrezygnowałem.

Podejście nr 2.

Pomyślałem, że może warto zaktualizować oprogramowanie w telefonie.

nokia software updater logo

Skorzystałem więc z opcji Nokia Software Updater i kolejne długie minuty spędziłem na obserwowaniu ślimaczącego się paska postępu. Aktualizacja na szczęście udała się bez żadnego problemu.

Skoro już miałem najnowsze oprogramowanie w telefonie, pomyślałem, że teraz na pewno już się uda. Nic bardziej mylnego. Po raz kolejny miałem zaszczyt obserwowania paska postępu ściągania paczki z bibliotekami Ovi w Nokia PC Suite. Po dokończeniu pobierania, ku mojemu zaskoczeniu, pojawił się ten sam błąd co przed aktualizacją oprogramowania.

Kombinowałem więc dalej.

Podejście nr 3.

Skoro soft mam już aktualny, to może da się jakoś pobrać OVI ze strony WWW ?

Na przeróżne i przedziwne sposoby próbowałem wchodzić na mobilną wersję sklepu OVI: przez natywną przeglądarkę, przez Operę Mini, z zakładek i bez ich użycia, przewijałem manipulatorami góra/dół/prawo/lewo stronę w każdym kierunku nerwowo szukając słowa klucza „Download”.

Po kilkunastu minutach zaliczyłem kolejną porażkę – nigdzie takiego linka nie znalazłem.

Podejście nr 4.

W międzyczasie wpadłem na pomysł, żeby poszukać informacji na temat oprogramowania do synchronizacji.

Może wersja Nokia PC Suite na moim komputerze jest nieaktualna?

Krótki research na stronie WWW ukazał kolejną niespodziankę i dał mi powód do radości i kolejną już nadzieję.

O ile nie było nowszej wersji PC Suite, to na dole strony dostrzegłem grafikę z lakoniczną informacją:

ovi suite available

Nokia Ovi Suite ? A cóż to takiego?

Kliknąłem więc na link i moim oczom ukazało się całkiem nowe, niezależne oprogramowanie Nokia Ovi Suite do synchronizacji telefonu z komputerem , które jak głosi dumnie producent „jest oprogramowaniem nowej generacji i ma już wkrótce zastąpić program Nokia PC Suite”. 

No dobra. Na to bym nie wpadł, że w tak zwanym międzyczasie Nokia zmieniła program do zarządzania telefonem.

Rozpocząłem więc kolejne ściąganie, a potem instalację kolejnego programu z nadzieją, że w programie o takiej nazwie na pewno będzie już opcja wgrania OVI do mojego telefonu. Kolejny pasek postępu, kolejne minuty oczekiwania ;) I kolejne zaskoczenie ;)

nokia ovi suite logo

Moim oczom ukazał się wspaniały, nowoczesny i zielony interfejs użytkownika, telefon został wykryty, zsynchronizowały mi się nawet kontakty.

Nerwowe poszukiwania opcji „wgraj pakiet OVI” okazały się po raz kolejny nieskuteczne i wywołały histeryczny uśmiech rezygnacji na mojej twarzy. Takiej opcji tam po prostu nie było. Można było jedynie po raz kolejny wykonać aktualizacje oprogramowania, które jednak nie wgrywało OVI do telefonu.

Zaliczyłem kolejną porażkę. O ile teraz wydaje mi się to śmieszne, to przyprawiło mnie to wtedy o nie mały ból głowy.

n95 i ovistore = zło

Zrobiłem sobie małą przerwę, przespacerowałem, przeanalizowałem wszystkie kroki, które podjąłem i z braku pomysłów zacząłem szukać rozwiązania na forach Internetowych. (dlaczego nie zrobiłem tak od razu ? ;) )

Podejście nr 5.

W końcu odpowiednie sformułowanie frazy w Google zaprowadziło mnie do zbawiennego filmiku na portalu ovigaming.

Jak się okazało, zainstalowanie OVI „jest bardzo proste i intuicyjne”. Wystarczy wejść do miejsca, które od zawsze było dla mnie zagadką i z którego nigdy nie korzystałem, czyli do sekcji nazwanej „Download!” w menu głównym telefonu.

jak zainstalować ovistore na n95

Po połączeniu z Internetem ku mojej uciesze pokazała się ikonka OVI Store. Kliknięcie na nią, kilka minut obserwowania kolejnego paska postępu i w końcu, za piątym razem udało mi się zainstalować klienta sklepu OVI na moim telefonie.

(znalazłem w sieci też informację, że ta ikonka nie zawsze tam jest i nie dla każdego telefonu – miałem więc szczęście, że nie musiałem szukać kolejnego rozwiązania :) Pewna osoba tak długo włączała i wyłączała różne gry i programy aż jej oczom ukazał się baner "zainstaluj OVIStore już teraz" ).

Sukces!

W końcu moim oczom ukazała się upragniona aplikacja:

ovistore n95

Już nie pamiętam ile spędziłem czasu nad dojściem do tego etapu. Na pewno zbyt długo.

Na szczęście większość nowych telefonów Nokii ma już zainstalowane oprogramowanie OVI i zbyt wiele osób nie musi przechodzić przez to co ja :)

Przypomniały mi się dawne czasy, kiedy właśnie w ten sposób wyglądało instalowanie aplikacji na telefonach. Pamiętam instalowanie na mojej starej Motoroli V3 – żmudne przeszukiwanie grup dyskusyjnych, ściąganie kilkunastu wersji JARów, przegrywanie ich na telefon OTA za pomocą serwisów hostujących tymczasowe pliki i wielka radość, gdy za 15 razem można było zobaczyć Tetrisa działającego tylko na połowie ekranu.

Zdajemy się już nie pamiętać jak wielkim postępem i udogodnieniem było wprowadzenie sklepów z aplikacjami do iPhone’a, czy telefonów z Androidem na pokładzie. Nie musimy już główkować i wyszukiwać wskazówek w sieci. Niemal za pomocą jednego kliknięcia gry lądują w naszym telefonie.

Jak to dobrze, że te czasy już minęły. Ja miałem okazję cofnąć się w czasie – nikomu tego nie polecam :)

To jeszcze nie koniec! :)

Żeby nie było tak różowo: historia dla mojego telefonu nie skończyła się zbyt dobrze.

Po aktualizacji oprogramowania ma on problem z utrzymywaniem połączenia WiFi i sam się rozłącza (błąd firmware).

Wyszła z tego ciekawa historia, którą przytoczę podczas wpisu na temat płacenia kartą w OviStore. Po raz kolejny nie było mi do śmiechu.

double facepalm

:)

0 komentarze

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Translate My Blog

Certyfikaty


Google Qualifed
Javascript Maps API
Developer

12/2009

Na moim blogu podróżniczym

Obserwatorzy