Technologie mobilne i lokalizacyjne

Analiza i statystyki rynku nie pozostawiają złudzeń. Technologie mobilne w połączeniu z technikami lokalizacyjnymi i wirtualną społecznością stanowią przyszłość Internetu.

O ile w Polsce traktowane są jeszcze jak niezrozumiałe innowacje, zdobywają coraz większą popularność na świecie. Coraz częściej na telefonach komórkowych pojawiają się: społeczności wirtualnych przewodników i recenzentów, gry lokalizacyjne, aplikacje użytkowe.

Usługi te doskonale wpisują się w ogólnoświatowy trend „Right here! Right now!” (Tu i teraz!). Będąc poza domem interesują nas tylko te miejsca, które są najbliżej, oraz te, z których możemy skorzystać w danej chwili.

Dzięki inwestowaniu w mobilność i techniki lokalizowania możemy zachować ten trend i dostosować nasze usługi do wymagań użytkowników XXI wieku.

Android Market - moim zdaniem

Autor: Maciej Marczewski piątek, 27 sierpnia 2010
Wpis nawiązujący do mojej prezentacji wygłoszonej na trójmiejskim spotkaniu 3camp, z cyklu Sklepy z aplikacjami mobilnymi. Zobacz film video z prezentacji.

ostatnia aktualizacja: 2 luty 2011 r.

Cóż, podejrzewam, że w swojej ocenie będę trochę stronniczy. Od kilku miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem telefonu z Androidem i widzę zarówno w nim, jak i w sklepie Android Market, olbrzymi potencjał.

android market logo

Moim skromnym zdaniem Google Android Market jest najciekawszym sklepem dostępnym na rynku. Jego polityka jest ustalona w taki sposób, aby maksymalnie uprościć wszystkie formalności i umożliwić każdemu szybkie dotarcie do nowej rzeszy użytkowników. Bezproblemowe, szybkie założenie konta, niemal natychmiastowe umieszczenie aplikacji w sieci są niewątpliwymi zaletami sklepu. Dostawca oprogramowania nie musi przejmować się skomplikowanymi procedurami, oczekiwać dniami i nocami na potwierdzenie publikacji w sklepie, tracić swój czas i pieniądze. Dzięki takie polityce Android Market jest obecnie najszybciej rozwijającym się sklepem z aplikacjami mobilnymi. Miesięcznie przybywa ich w nim od kilku do kilkunastu tysięcy.


Sama platforma za to udostępnia wiele technicznych nowinek, których do niedawna na próżno było szukać u konkurencji. Bogactwo funkcji umożliwia tworzenie ciekawych aplikacji i otwiera przez programistami szerokie pole do popisu. (najciekawsze z używanych przeze mnie na co dzień opiszę niebawem)

Jeżeli miałbym rekomendować komukolwiek wybór platformy oraz języka programowania, to poleciłbym Androida. System ten ma niesamowity potencjał. Dzięki polityce otwartego kodu system rozwija się bardzo szybko i coraz więcej producentów decyduje się na tworzenie telefonów z Androidem. Na rynku pojawia się każdego miesiąca kilka/kilkanaście nowych modeli, które podnoszą atrakcyjność platformy. Sam fakt, że oprócz markowych, stosunkowo drogich modeli z wyższej półki pojawiają się już powoli telefony dostępne dla szerszej grupy odbiorców (np. bardzo przyzwoitego Samsunga I5700 można kupić już za 700 zł) tworzy wizję atrakcyjnego, godnego zainteresowania rynku. Ostatnio pojawiają się ciekawe zapowiedzi tabletu Samsunga Galaxy Tab, który ma rozgromić iPada, czy budżetowych telefonów „polskiego” producenta myPhone z systemem Google. W połączeniu z polityką sklepu Android Market tworzy się na rynku model prawie idealny.

Dlaczego prawie ? Każdą z zalet można natychmiast przedstawić jaką wadę. Google niestety nie należy do najbardziej otwartych spółek jeśli chodzi o pomoc techniczną. Regulamin zostawia nas samych z wszystkimi problemami. Na support możemy liczyć prędzej od pozostałych użytkowników, niż od giganta. Aby skontaktować się i otrzymać jakąkolwiek wiążącą odpowiedź trzeba posiadać duże zasoby cierpliwości. Powoduje to, że wiele problemów użytkowników pozostaje nie rozwiązana.

Natychmiastowe umieszczenie aplikacji w sklepie bez jakichkolwiek testów prowadzi do masy zupełnie niepotrzebnych aplikacji, które na domiar złego nie działają, lub mogą wyrządzić szkody. Co prawda, Google reaguje na każdy sygnał i usuwa takie aplikacje, jednak w niektórych przypadkach może być już za późno. Jednak czy ma to jakiekolwiek znaczenie z punktu widzenia uczciwego dostawcy oprogramowania ? Chyba tylko takie, że zajmuje się on tworzeniem aplikacji na niestabilnej platformie.

Jeszcze dużo pracy czeka Google przy Android Market. Wiele osób czeka cały czas na ulepszony interfejs administratora treści w sklepie, działające statystyki, czy na sprawnie działającą stronę WWW sklepu. (2 lutego 2011 r. Google udostępnił wersję WWW sklepu)

Przyszła mi właśnie do głowy nieco śmiała teza. Ostatnio można zauważyć, że Google ma tendencję do udostępniania usług działających w ograniczonym zakresie, w stadium beta i obserwuje jakie jest zainteresowanie (np. zarzucony projekt Google Wave). Podejrzewam, że podobnie jest w przypadku Android Market. Nie chcieli przeinwestować usługi, aby móc się z niej swobodnie wycofać. Teraz jednak, patrząc na wielkie zainteresowanie, raczej nie jest możliwe wycofanie się. Wujku Google, nie marnujmy więc potencjału, czas działać!

---

Sklep Android Market dość dokładnie opisałem na moim blogu. Po więcej szczegółów dotyczących tematów poruszonych w tym wpisie odsyłam do moich poprzednich wpisów:

Android Market – podstawowe informacje o sklepie
Android Market – kto i jak może założyć konto do publikowania aplikacji ?
Android Market – jakie są koszty umieszczania aplikacji?
Android Market – jak dodać aplikację ?
Android Market – co oferuje konto dostawcy oprogramowania?
Android Market – ważne zapisy w regulaminie sklepu

Wszystkie wpisy na blogu dotyczące Android Market

Film video z moją prezentacją na temat sklepów z aplikacjami

0 komentarze

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Translate My Blog

Certyfikaty


Google Qualifed
Javascript Maps API
Developer

12/2009

Na moim blogu podróżniczym

Obserwatorzy