Technologie mobilne i lokalizacyjne

Analiza i statystyki rynku nie pozostawiają złudzeń. Technologie mobilne w połączeniu z technikami lokalizacyjnymi i wirtualną społecznością stanowią przyszłość Internetu.

O ile w Polsce traktowane są jeszcze jak niezrozumiałe innowacje, zdobywają coraz większą popularność na świecie. Coraz częściej na telefonach komórkowych pojawiają się: społeczności wirtualnych przewodników i recenzentów, gry lokalizacyjne, aplikacje użytkowe.

Usługi te doskonale wpisują się w ogólnoświatowy trend „Right here! Right now!” (Tu i teraz!). Będąc poza domem interesują nas tylko te miejsca, które są najbliżej, oraz te, z których możemy skorzystać w danej chwili.

Dzięki inwestowaniu w mobilność i techniki lokalizowania możemy zachować ten trend i dostosować nasze usługi do wymagań użytkowników XXI wieku.

Przydatne darmowe aplikacje na Android

Autor: Maciej Marczewski sobota, 28 sierpnia 2010
Jako że od kilku miesięcy jestem zadowolonym posiadaczem telefonu z Androidem, a wielu moich znajomych także rozpoczyna swoja przygodę z tym systemem, postanowiłem ułatwić im start przedstawiając w skrócie aplikacje, których używam na co dzień.

Wszystkie przedstawione przeze mnie aplikacje są darmowe i możliwe jest ich pobranie przez Android Market. Niektóre z nich wyświetlają reklamy, które jak się okazuje są znakomitym sposobem na zarobienie pieniędzy. Ale o tym kiedy indziej.

Wśród przedstawionych aplikacji na szczególną uwagę zasługują Calendar Pad, WiFinder i NewsRob.

Jeśli znacie jakieś inne, które polecacie dajcie znać. Z chęcią także poznam jakieś godne polecenia.


Advanced Task Manager

advanced task manager
Jako że w systemie Android aplikacje domyślnie nie wyłączają się i zostają działające w tle, bateria telefon może się nam szybko wyładować. Z pomocą przychodzi Advanced Task Manager. Umożliwia on szybko i prosto wyłączenie niepotrzebnych aplikacji.

Przy okazji: wg ostatnich standardów Androida, w każdej aplikacji, przycisk Wstecz powinien powodować wyjście z aplikacji, a przycisk HOME pozostawienie aplikacji działającej w tle.

APNDroid

APNDroid

Telefony z systemem Android zaprojektowane są z myślą o stałym dostępnie do Internetu i nie ma systemowego narzędzia do blokowania połączeń Internetowych. Mimo, że istnieje odpowiedni przycisk w menu połączeń, to po ich zablokowaniu pojawia się ciekawy komunikat mówiący o tym, że mimo że zablokowaliśmy połączenia, to niektóre aplikacje i tak mogą wysyłać dane w tle.
Z pomocą w tej sytuacji przychodzi świetna w swej prostocie aplikacja służąca blokowaniu połączeń z siecią Internet. Na moim telefonie sprawdza się znakomicie. Po włączeniu blokady, żadne dane nie są przesyłane przez sieć GSM. Bez problemu działa przy tym przesyłanie danych przez WiFi. Jak działa ? Do nazw i loginów APN dokleja dodatkowy tekst, dzięki czemu żadne dane nie mają możliwości być przesłane. Dla osób bez nieograniczonego pakietu danych program wręcz niezbędny

Astro File Manager

Astro File Manager
Program pozwala przeglądać zawartość dysku telefonu i karty pamięci. Ułatwia instalowanie aplikacji z paczek APK.

Battery Time Lite

BatteryTime Lite

Prosty programik do wyświetlania stanu baterii telefonu wraz z pozostałym czasem przegladania Internetu, dzwonienia, czy słuchania muzyki.

Calendar Pad

Calendar Pad

Jeden z lepszych i moich ulubionych programów. Umożliwia wyświetlanie na ekranie HOME widgetu z pełnym kalendarzem zawierającym skrócone opisy zadań, które mamy do wykonania danego dnia. Dzięki widgetowi, mam zawsze szybki dostęp do kalendarza i ułatwia mi to organizowanie spotkań. Program oferuje widgety we wszystkich możliwych rozmiarach, zarówno miesięczne, jak i tygodniowe, czy dzienne. W porównaniu ze standardowym kalendarzem jest to program rewelacyjny.
Oczywiście synchronizuje się bez problemu z kalendarzem Google.

Google Earth

Google Earth

Chyba nie muszę tego programu nikomu przedstawiać. Przeglądanie map w 3D w widoku satelitarnym na telefonie komórkowym robi wrażenie.

Facebook

Facebook Android

Facebooka też nie trzeba nikomu przedstawiać. Każdy uzależniony od tego portalu powinien mieć ją na swoim telefonie (ja zainstalowałem tylko dla sprawdzenia ;) ). Rzuciło mi się od razu w oczy, że funkcjonalność jest nieco ograniczona, po kilku chwilach zorientowałem się, że nie ma dostępu do skrzynki wiadomości.

Gmote

Gmote

Po zainstalowaniu serwera aplikacji na laptopie możemy zamienić nasz telefon w pilota i wskaźnik do prezentacji. Oprócz pokazanego na obrazku odtwarzacza multimediów dostępna jest opcja touchpada, w której możemy sterować kursorem w laptopie przesuwając palcem po ekranie telefonu. Świetny, sprawdzony gadżet.

NetCounter

NetCounter

Bardzo prosty, ale przydatny licznik danych pobieranych z Internetu. Pokazuje dane pobrane dzisiaj, w ciągu ostatniego miesiąca i od początku. Statystyki pokazywane są oddzielnie dla danych pobieranych przez WiFi i GSM.

NewsRob

NewsRob

Jedna z najczęściej używanych przeze mnie aplikacji – czytnik kanału RSS. Zsynchronizowałem go z czytnikiem Google Reader, dzięki czemu pobiera mi wszystkie artykuły ze stron które śledzę. Zamiast odwiedzać każdą stronę i męczyć wzrok przed laptopem mam dostęp do najnowszych informacji na ekranie mojego telefonu. Wiadomości pogrupowane są według kanałów, w każdym kanale jest lista nieprzeczytanych artykułów. Treści artykułów wyświetlają się wewnątrz aplikacji, ale możliwe jest też przejście do strony artykułu na WWW. Jednym przyciskiem możliwe jest oznaczenie całego kanału, lub wszystkich kanałów jako przeczytanych. Czyli standard, jednak przedstawiony w bardzo prosty i użyteczny sposób. Polecam jeśli ktoś jeszcze nie używa :)

Google SkyMap

Google SkyMap

Mapa nieba. Pokazuje niebo w miejscu, które wskazujemy telefonem. Raczej ciekawostka niż przydatna aplikacja ;)

Twitter

Twitter Android

Oficjalny klient Twittera. Obecnie próbuję się przekonać do tej usługi :) Podawany jako przykład najlepiej wykonanej aplikacji na Androida, wykorzystującej wszystkie specyficzne możliwości platformy. Pokazywany był podczas Google IO do analizy możliwości jakie oferuje Android.

WiFinder

WiFinder

Bardzo prosta aplikacja umożliwiająca wyszukiwanie sieci WiFi dostępnych w pobliżu. Okazuje się bardzo przydatna, gdy w telefonie zapamiętanych jest kilka sieci. W takim przypadku od samego włączenia WiFi w telefonie do połączenia z widoczną siecią czasem mija sporo czasu. Aby szybciej połączyć się z siecią, wystarczy włączyć ten program. Automatycznie włączy WiFi, a po wyszukaniu widocznych sieci natychmiast połączy z zapamiętaną siecią. Używam go za każdym razem, gdy łączę się z siecią.

Yahoo!Mail

Yahoo Mail Android

Bardzo ciekawie wykonany klient poczty Yahoo. Integruje się z systemem tak jak klient Gmail. Jak dla mnie, największą zaletą programu jest pokazywanie subfolderów do konta. Pocztę z adresów tymczasowych pokazuje dzięki temu w odpowiednim miejscu i nie trzeba logować się dodatkowo na WWW.

---

To byłoby na tyle. Macie jeszcze jakieś aplikacje godne polecenia z których korzystacie na codzień ? Jeśli tak, to z chęcią je poznam.

4 komentarze

  1. Anonimowy
    pisze...
  2. Witam
    Z zainteresowaniem przeglądam Twój blog i gratuluje podejmowania ciekawych tematów, których moim zdaniem próżno szukać na innych stronach poświęconych zagadnieniom związanym z rynkiem smartfonów. Zauważyłem, że koncentrujesz się przede wszystkim na systemach operacyjnych oferowanych przez Apple i Google. Ciekawi mnie zatem czy miałeś jakiś kontakt z badaOS a jeśli tak to jakie jest Twoje zdanie na temat tego systemu ? Jakie widzisz szanse przed systemem Samsunga i czy jako użytkownik Androida (ciekawi mnie również na jakim modelu go używasz)przesiadłbyś się na przykład na Wave'a ?

     
  3. AndroidPortal pisze...
  4. Większość aplikacji bardzo przydatna, osobiście dodałbym jeszcze kilka np. AirDroid - bezkonkurencyjny sposób komunikacji smartfona z komputerem bez kabli, Evernote - to znacznie więcej niż notatnik, Mindjet lub Mindomo - do tworzenia i przechowywania w chmurze map myśli, Google Maps - bez opisu wiadomo :) AquaMail - klient poczty na smartfona, bije systemowe rozwiązania. Jeszcze parę bym znalazł, ale te podałem tak na szybko...

     
  5. Anonimowy
    pisze...
  6. Mi ostatnio spodobał się Bananout , przewodnik po eventach w mieście. Super sprawa, niestety chyba wciąż tylko dla Warszawy.

     
  7. Ewa pisze...
  8. Fajne to Google SkyMap. Faktycznie nie jest przydatna, ale żeby móc codziennie chwilę się rozluźnić i pooglądać niebo jest super!

     

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Translate My Blog

Certyfikaty


Google Qualifed
Javascript Maps API
Developer

12/2009

Na moim blogu podróżniczym

Obserwatorzy